Telefony komórkowe - jak powstają?

Jak powstaje telefon
Autor Urszula Brudny · 15-07-22

Mówiąc o produkcji telefonów, należy rozróżnić smartfony i podstawowe komórki. Smartfony są bardziej skomplikowane, a przez to droższe w produkcji. Produkcja smartfona zaczyna się od zamówienia, które jest przekształcane w plan produkcji. Za planem produkcji podążają producenci i wykonawcy, którzy dostarczają niezbędne materiały i komponenty. Do montażu i pakowania telefonu wykorzystywana jest osobna linia produkcyjna.

Jakie są etapy produkcji telefonu?

Etapy produkcji telefonu można pogrupować w następujący sposób:

  • Preprodukcja - Preprodukcja to etap, w którym klient określa produkt i składa zamówienie.
  • Produkcja - Produkcja to faza, podczas której surowce i komponenty są dostarczane do miejsca produkcji. Procesom produkcyjnym towarzyszy kontrola jakości i dokumentacja.
  • Magazynowanie - jest to faza, w której przechowywane są gotowe produkty.
  • Wysyłka.

Z czego składa się telefon?

Telefon jest połączeniem wielu materiałów, a dokładny skład różni się w zależności od modelu i marki. Poniżej wymieniono najważniejsze materiały.

  • Ramka i tylna pokrywa - Ramka to ta część telefonu, którą trzyma się w dłoni. Pokrywa jest zwykle wykonana lub szkła z plastiku i w starszych telefonach jest zdejmowana, dzięki czemu można uzyskać dostęp do baterii bez wizyty w serwisie. Ramki i tylne pokrywy są wykonane z różnych materiałów, w tym z metalu, plastiku i włókna węglowego.
  • Wyświetlacz - wyświetlacz może być wykonany z organicznych diod emitujących światło (OLED) lub wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD).
  • Płyta główna i elektronika - Płyta główna to płytka drukowana (PCB) w środku telefonu, która łączy wszystkie komponenty.
  • Na PCB znajduje się większość elektroniki telefonu. Na płytce drukowanej znajdują się warstwy elementów, takich jak kondensatory, rezystory, tranzystory i układy scalone.

Główną funkcjonalność telefonu zapewnia system operacyjny i aplikacje.

Jakie są koszty produkcji telefonów?

Koszt produkcji telefonów różni się w zależności od modelu, materiałów i dostawcy. Trudno podać średnią wartość, ale szacuje się, że produkcja smartfonu o cenie detalicznej 3000 złotych może kosztować około 1000 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć m.in koszty projektu, patentów, wysyłki i marketingu.